Εκδρομή της Β Γυμνασίου σε Βουλή και Ακρόπολη

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Β? τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτική εκδρομή που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα
στις 26-29/03/2018.

Στη διάρκεια της εκδρομής επισκεφτήκαμε:
Την 1 η ημέρα 27/3/2018
Το πολεμικό μουσείο, στο οποίο έγινε ξενάγηση από δυο ξεναγούς.
Το ίδρυμα Ευγενίδου, όπου παρακολουθήσαμε την ψηφιακή παράσταση «Παράξενοι Κόσμοι»
 Περίπατος
 Επίσκεψη και βραδινό φαγητό σε εμπορικό κέντρο
Τη 2 η ημέρα 28/3/2018
 Την Ακρόπολη, στην οποία έγινε ξενάγηση από δυο ξεναγούς.
 Το Μουσείο της Ακρόπολης με ξενάγηση
 Τη Βουλή των Ελλήνων και περιήγηση στην αίθουσα συνεδριάσεων. Εκεί συναντηθήκαμε με τους Βουλευτές των Κυκλάδων, με τους οποίους υπήρξε
συζήτηση.
Παρακολούθηση της Θεατρικής Παράστασης του Κάρλο Γκολντόνι «Υπηρέτης δυο Αφεντάδων.

Τα παιδιά επέδειξαν συμπεριφορά κόσμια και απόλυτα συνάδουσα στην μαθητική ιδιότητα. Οι έξοδοι ψυχαγωγίας βοήθησαν ώστε οι μαθητές να διασκεδάσουν ομαδικά και να αναπτύξουν πιο ισχυρούς δεσμούς τόσο μεταξύ τους, όσο και με τους καθηγητές τους. Η πλειοψηφία των μαθητών έμεινε με τις καλύτερες εντυπώσεις και θα θυμάται την εκδρομή αυτή σαν μια εξαιρετική εμπειρία της σχολικής τους ζωής, όπως φάνηκε από την καταγραφή των εντυπώσεών τους, τα σχόλια καθώς και την έκφραση των συναισθημάτων τους με το πέρας της εκδρομής.

Έχουμε την πεποίθηση ότι οι μαθητές και οι καθηγητές κατά κοινή ομολογία επέστρεψαν στη Σαντορίνη πλήρως ευχαριστημένοι και με θετικές εμπειρίες.

Οι συνοδοί εκπαιδευτικοί
Πούλης Ηλίας (Αρχηγός Εκδρομής)
Στεφάνου Χριστίνα
Πεφάνη Σταματίνα