Σεμινάρια για Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) για μαθητές και ενήλικες

Ο Δήμος Θήρας σε συνεργασία με τον Σύλλογο Στήριξης Κ.Υ.-Γ.N. Θήρας διοργάνωσαν εκπαιδευτικά σεμινάρια για μαθητές και ενηλίκους με θέμα την Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ).

Η διδασκαλία της καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης στα σχολεία αποτελεί μία ευκαιρία για την εκπαίδευση ενός μεγάλου πληθυσμού, ώστε στο μέλλον να υπάρξει ένα μεγαλύτερο δίκτυο ενήλικων διασωστών-ανανηπτών στην χώρα μας.

• Την Τρίτη 22 Μαΐου οι εκπαιδευτές βρέθηκαν στο Γυμνασίο Μεσαριάς για να εκπαιδεύσουν τους μαθητές, με κεντρικό μήνυμα πως με τα χέρια τους μπορούν να σώσουν μια ανθρώπινη ζωή, παρότι είναι ακόμη παιδιά.
  • Το απόγευμα της ίδιας ημέρας (22/5) 15:00-21:00 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου Μεσαριάς  πραγματοποιήθηκε πιστοποιημένο σεμινάριο βασικής υποστήριξης της ζωής (BLS/ERC) για ενήλικες.