Δράση Ανακύκλωσης - Επίσκεψη στο Μουσείο της ποτοποιίας Κάναβα Σαντορίνη Λυγνού

Στο πλαίσιο του διαγωνισμού ανακύκλωσης που διεξήχθη στην Α? τάξη του σχολείου μας, το τμήμα Α2 κέρδισε το πρώτο βραβείο.

Έτσι, ως ανταμοιβή για την περιβαλλοντική τους ευαισθησία, στις 8 Μαΐου 2018 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη του Α2 στο λαογραφικό μουσείο της ποτοποιίας- αποσταγματοποιίας Κάναβα Σαντορίνη του Ε. Λυγνού στη Μεσαριά. Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ξενάγηση στις συλλογές του μουσείου, θαύμασαν τα εκθέματα και ενημερώθηκαν για την διαδικασία της απόσταξης. Περιηγήθηκαν στα εργαστήρια και στις αίθουσες με αναπαραστάσεις των παραδοσιακών χωριών του νησιού και επέστρεψαν ενθουσιασμένοι από αυτό το ταξίδι στον χρόνο.

Από την πλευρά μας, οι συνοδοί καθηγήτριες Μήτσου Βαΐα και Δόβα Ευαγγελία και ο Διευθυντής του σχολείου ευχαριστούμε θερμά τον κο Λυγνό και τις υπευθύνους του μουσείου που πρόσφεραν στους μαθητές μας αυτή την ωραία εμπειρία.